Bezpečný internet pro děti
Internet pod dozorem rodičů
Internet nabízí mnoho webových stránek určených právě pro nejmenší děti. Přímo v internetovém prohlížeči na počítači či tabletu mohou sledovat pohádky nebo hrát hry, při kterých se naučí třeba poznávat barvy nebo zvířata.
Přesto by nejmenší děti měly mít na internetu svého průvodce. Ten jim může pomoci s ovládáním internetového prohlížeče a výběrem obsahu, a také nejlépe dohlédne na to, že se (třeba jen omylem, kliknutím na nejrůznější reklamní bannery) nedostanou na webové stránky, které by je mohly vyděsit.
Jak odfiltrovat škodlivý obsah
Děti bývají velmi zvídavé a po čase se určitě nespokojí jen se specializovanými dětskými stránkami. K tomu, aby se ve chvílích bez dozoru nedostaly na stránky s takzvaným škodlivým obsahem obsahujícím například pornografii nebo drastické obrázky a videa, lze využít služby pro filtrování obsahu. Jednou z takových služeb je například OpenDNS, která dokáže přístup k webovým stránkám omezit na základě pravidel, která nastavíte.
Rodičovský filtr v akci
Filtrování obsahu lze řešit také softwarově pomocí aplikací, které si nainstalujete na počítač. Takzvaný rodičovský filtr bývá často součástí například placených antivirových balíků. Je ale potřeba počítat s tím, že žádné z uvedených řešení nikdy nemůže být stoprocentní. Každý den vzniká mnoho nových stránek, které ještě nemusejí být v databázích, které rodičovské filtry využívají k blokování stránek.
Pozor na kyberšikanu a sociální sítě
Dalším vážným nebezpečím, se kterým se mohou vaše děti na internetu setkat, je sdílení obsahu prostřednictvím sociálních sítí. Samotné sdílení je natolik snadné a zdánlivě neosobní, že si děti často ani neuvědomují, komu své fotografie či videa vlastně zpřístupňují. Ty se pak velmi snadno mohou stát zdrojem pomluv a zesměšňování.
Je dobré dětem vysvětlit, aby na sdílení osobních informací na internetu byly opatrné, a aby ostatním sdělovaly při nejmenším jen takové informace, které by jim dokázaly říci i v běžném životě tváří v tvář. A především, aby nevěřily všemu, co jim cizí lidé prostřednictvím internetu sdělují.
Problém anonymity internetu
Při komunikaci na sociálních sítích a diskusních fórech nemáte vy ani vaše děti šanci poznat, kdo se skrývá za jménem či přezdívkou na druhé straně. Dospělí lidé s postranními úmysly se mohou vydávat za děti, lákat je ke schůzkám nebo se snažit z nich pod různými záminkami alespoň vymámit fotografie.
Na možná rizika své děti nejlépe připravíte tak, že s nimi budete o možných problémech mluvit a hrozby anonymního internetu jim vysvětlíte. V ideálním případě tak, aby se nebály s jakoukoliv nezvyklou komunikací či závadným obsahem přijít za vámi.
Vysokorychlostní a spolehlivé připojení k internetu přináší mnoho možností. Internet v dnešní podobě neznamená pouze připojení počítače a tabletu, jsou zde různá další zařízení. Chytré televize, kamerové systémy, zabezpečení domácnosti, dálkové ovládání termostatu a další přístroje, které mají konektor pro připojení do sítě.
Každé takové zařízení představuje větší či menší bezpečnostní riziko. Zařízení se snaží ovládnou botnety, do domácích počítačů se snaží proniknout různé typy malware. Cíle malware v operačním systému mohou být různé, ale jeden cíl mají všechny viry společný – komunikovat se vzdálenými servery a odesílat nasbíraná data. Samozřejmě se snaží také kopírovat sami sebe, do všech dostupných zařízení ve svém okolí.
Účinná cesta blokování škodlivého software je zabránit mu jakkoliv komunikovat. Cesta všech dat do internetu vede přes DNS server. Neuronová síť Whalebone na našem DNS resolveru automaticky analyzuje požadavky na komunikaci směrem do internetu. Používá veřejné zdroje popsaných hrozeb, které zveřejňují různé organizace zabývající se bezpečností, a předvídá maskovací praktiky botnetů.
Komunikace zákazníků tím není nějak dotčená, systém pracuje pouze s metadaty. Nemá schopnost číst data zákazníků, ale analyzuje směrovací hlavičky paketů.
Ze sítě Eurosignalu bylo zablokováno v jednom zářijovém týdnu 68 000 požadavků na ovládnutí domácích sítí, 30 000 pokusů o komunikaci malware, a 1 000 dotazů na podvrhnuté linky, tedy pokusů o phishing.